Patys spalvingiausi – raugerškiai

Jeigu kada Jūsų sodas taps per daug monotoniškas ar nuobodus, nenusiminkite. Norint pridėti naujų spalvų ir formų, pakanka atsigręžti į raugerškius. Jie išties džiugina veislių įvairove: nuo miniatiūrinių iki stambių krūmų, nuo aukso geltonumo iki tamsiai purpurinių lapų, nuo koloninių iki padrikų formų. Augalai nekaprizingi, daug pastangų nereikalaus, todėl drąsiai rinkitės Jums gražiausią raugerškį!

Trumpai apie raugerškius
Lietuvos miškuose ir šlaituose natūraliai auga paprastasis raugerškis. Jo žiedai susitelkę į kekes, uogos raudonos, rūgštokos, valgomos (po šalnų būna skanesnės). Raugerškio spygliai dažniausiai būna sudaryti iš trijų dyglių. Lapų kraštai kiek karbuoti. Želdynuose auginamos paprastojo raugerškio raudonlapės veislės ‘Atropurpurea‘ (purpuriniais lapais) ir ‘Violacea‘ (tamsiai purpuriniais, beveik violetiniais lapais). Paprastasis raugerškis visiškai atsparus šalčiui, nereiklus dirvožemiui ir drėgmei. Palankiausias dirvožemio pH 7,0-9,0.

Želdynuose populiariausias yra Tunbergo raugerškis. Jo lapeliai yra lygiu kraštu, spygliai išsidėstę po vieną, žiedai pavieniai ar mažose kekutėse. Uogos apvalesnės nei paprastojo raugerškio, raudonos. Nors nevalgomos, rudenį ir žiemą labai dekoratyviai atrodo. Tunbergo raugerškio veislių yra labai daug, apie jas šiek tiek vėliau.
Tunbergo raugerškiai geriausiai auga vidutinio derlingumo priesmėlyje ar lengvame priemolyje, kurių pH 5,0-7,0. Žalialapės veislės gali augti pusiau paūksmėje (spalvingi lapai paūksmėje pažaliuoja, todėl raudonlapių ar geltonlapių raugerškių paūksmėje auginti neverta).

Pritaikymas
Raugerškių pritaikymo želdynuose galimybės beveik neribotos.
Didelių augalų kompozicijoms, parkams, skverams, apsauginiams želdiniams ar šlaitų sutvirtinimui puikiai tiks stambesnės raugerškių veislės: paprastojo raugerškio ‘Violacea‘ , Tunbergo raugerškio ‘Atropurpurea‘, ‘Erecta‘, ‘Aurea‘, ‘Harlequin‘, ‘Kelleris‘ ir kitos.
Iš raugerškių galima sodinti nepraeinamas laisvas ar karpomas gyvatvores, bordiūrus. Gyvatvorėms tinka visos raugerškių veislės – pasirinkimas priklauso nuo Jūsų įsivaizduojamos gyvatvorės. Mažosios veislės (pvz., ‘Admiration‘ ar ‘Atropurpurea Nana‘) galėtų būti puikus pasirinkimas spalvingam bordiūrui. Laisvai (nekarpomai) gyvatvorei tiktų ‘Kelleris‘, ‘Atropurpurea‘ ar ‘Erecta‘. Karpymui raugerškiai atsparūs, todėl karpomas gyvatvores galima sodinti iš bet kurios pasirinktos veislės.
Vazoninėms kompozicijoms tinka mažosios raugerškių veislės ‘Bonanza Gold‘, ‘Admiration‘, ‘Atropurpurea Nana‘. Labai stambiuose vazonuose keletą metų gali augti ir didesnių veislių augalai. Svarbu nepamiršti vazonų apšiltinti prieš žiemą – raugerškių šaknys šalčiui gana jautrios.
Raugerškiai tiks ir spalviniams akcentams, kompozicijoms kurti, derės prie akmenų, laiptų ar sienelių, alpinariumuose ar japoniškuose soduose. Tereikia išsirinkti mylimiausią!

Pas mus galite rasti:
Paprastajį raugerškį ‘Violacea‘ – 2-2,5m aukščio krūmą tamsiai purpuriniais lapais.
Tunbergo raugerškius:
‘Admiration‘ – žemaūgį pusrutulišką krūmelį raudonais lapais.
‘Atropurpurea‘ – krūmą linkstančiomis šakomis, purpuriniais lapais.
‘Atropurpurea Nana‘ – tankų žemaūgį krūmelį purpuriniais lapais.
‘Aurea‘ – vidutinio aukščio krūmą aukso geltonumo lapais.
‘Bonanza Gold‘ – miniatiūrinį tankų krūmelį geltonais lapais.
‘Erecta‘ – stačiašakį krūmą žaliais lapais.
‘Golden Rocket‘ – stačiašakį krūmą geltonais lapais.
‘Harlequin‘ – lenktašakį krūmą purpuriniais, baltai išmargintais lapais.
‘Kelleris‘ – rutulišką krūmą žaliais, baltai išmargintais lapais.
‘Orange Tower‘ – stačiašakį krūmą įspūdingo raudonumo lapais.
‘Powwow‘ – krūmą stačiomis šakomis, baltai išmargintais žaliais lapais.
‘Red Chief‘ – krūmą siaurais, blizgiais, tamsiai purpuriniais lapais.

Užsukite ir čia, galbūt rasite idėją savo sodui!

Patys spalvingiausi – raugerškiai

Patys spalvingiausi – raugerškiai

Patys spalvingiausi – raugerškiai